Государственное учреждение

«Херсонский областной лабораторный центр Министерства здравоохранения Украины»

Чорнобильські пам’ятні дні – час для роздумів

              Минуло більш 30 років після аварії на Чорнобильській АЕС – однієї з найбільших катастроф 20-го сторіччя.

 

        Багато чого змінилось за ці роки. Вже немає багатьох її ліквідаторів. За цей час за рішенням уряду припинила існування і Дерсанепідслужба України, працівники якої були активно задіяні у ліквідації аварії.

 

         У 2016 році внаслідок реорганізації контролюючих органів її функції були передані Державній службі України з питань праці та Державній службі України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. Крім того, в країні існує та виконує свої функції державна інспекція з ядерної та радіаційної безпеки.

 

         Лише час може дати відповідь, чи сможуть вони більш ефективно, аніж Дерсанепідслужба, здійснювати нагляд за радіологічними об’єктами та взаємодіяти в умовах радіаційної аварії.

 

         У будь-якому випадку маємо збільшення кількості контролюючих органів у сфері радіаційної безпеки. Залишається вірити, що у процесі роботи між ними буде встановлене чітке розмежування повноважень, щоб уникнути непорозумінь при здійсненні перевірок об’єктів , які використовують джерела іонізуючого випромінювання (ДІВ).

 

         Повноцінна робота новостворених органів неможлива без внесення змін до Законів та гігієнічних нормативів з радіаційної безпеки. Сьогодні потребують оновлення діючі санітарні норми, за якими контроль виконання їх вимог було покладено на Дерсанепідслужбу. Крім того, виникла необхідність розробки нових нормативних документів у зв’язку з припиненням дії санітарних норм радянського періоду.

 

         Раніше Міністерство охорони здоров’я України  залучало до розробки гігієнічних нормативів як наукові установи, так і радіологічні відділи санепідстанцій, які мали практичний досвід роботи з радіологічними об’єктами.

         Складним буде і завдання підготовки кадрів. Хто і как буде готувати спеціалістів для новостворених служб – невідомо. І чи взагалі будуть потрібні гігієністи у цій сфері діяльності людини?

 

         Занепокоєння з цього приводу особливо гостро відчувають працівники Дерсанепідслужби, які були ліквідаторами Чорнобильської аварії і знають, наскільки важливою є система профілактики радіаційних аварій та рівень професіоналізму людей, що в ній працюють.

 

         Для них аварія стала і безцінним досвідом, і викликом долі.

 

         В ці пам’ятні дні ДУ «Херсонський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я  України» висловлює свою повагу всім учасникам ліквідації аварії та бажає кожному  із них міцного здоров’я і благополуччя.

2018-04-24