Державна установа

«Херсонський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України»

Не забуваємо уроки Чорнобиля

   Більше 30 років минуло після подій, пов’язаних з аварією на Чорнобильській АЕС.

         Час та історія змінили країну, принесли нові виклики суспільству, серед них Чорнобильська тема стає все менш актуальною, і про яку згадують лише у пам’ятні дні.

         У свій час уроки цієї трагедії дали поштовх у розвиток інституцій, які забезпечували ефективний контроль за використанням джерел іонізуючого випромінювання на території України. В центрі уваги було професійне опромінення, опромінення під час проведення медичних процедур, радіаційних аваріях, а також опромінення від техногенно-підсилених джерел.

         З цією метою в країні було розроблено та введено в дію « Норми радіаційної безпеки України» та «Основні санітарні правила забезпечення радіаційної безпеки України».

         При цьому Державна санітарно – епідеміологічна служба України займала провідне місце у забезпеченні радіаційної безпеки в державі. В її закладах функціонували радіаційні відділи, в складі яких були відповідні лабораторії, що дозволяло здійснювати моніторинг радіаційного стану на території та об’єктах довкілля, а також визначати рівень опромінення працюючих з джерелами іонізуючого випромінювання  та населення.

         Активна діяльність Держсанепідслужби вносила вагомий внесок у зменшення ризиків виникнення радіаційних аварій. Наприклад,  на Херсонщині вдалось вирішити питання передачі на захоронення радіоактивних відходів, які тривалий час зберігались на підприємствах та організаціях області.

         Однак, на початку 2016 року Держсанепідслужба була остаточно ліквідована, а наглядові функції передані Державній службі України з питань праці та Державній службі України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

         Лабораторним центром МОЗ України залишились функції участі у розслідуванні випадків радіаційних аварій та радіаційного моніторингу території регіонів.

         Таким чином, система радіаційного контролю, функціональність якої забезпечувала Держсанепідслужба України, припинила своє існування.

         Лише час покаже, чи зможуть нові служби ефективно вирішувати проблеми радіаційної безпеки у країні, адже Держсанепідслужбі для побудови системи радіаційного нагляду знадобилось багато років.

         Ось чому в  пам’ятні дні  Чорнобиля і виникають деякі  питання щодо його уроків.

         В ці дні ДУ «Херсонський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» висловлює свою вдячність і повагу учасникам ліквідації Чорнобильської аварії, серед яких є і працівники установи, та бажає всім здоров’я, миру, благополуччя. 

В.о.директора                                                       О.Л.Хондусь

2017-04-21