Державна установа

«Херсонський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України»

Обнережно - отруйні павуки!

Обережно - отруйні павуки. У зв’язку зі сприятливими кліматичними умовами, активізувалася міграція самок павука каракурта.


Каракурт (чорна вдова) - отруйний павук чорного кольору, розміром до2 см, з червоними цятками або без них. Живе на поверхні ґрунту, в заростях трави, чагарники. Причиною укусу найчастіше служить придавлювання павука, випадково заповзли в одяг або ліжко, може заповзати в намети, будинки, недбало кинуті речі і взуття. Переважають поразки в сільській місцевості в польових умовах, коли самку притискають ногою, рукою або з оберемком трави прикладають до тіла.


У постраждалого від укусу павука-каракурта виникає пекучий біль. Хворий відчуває поширюється від місця укусу втрату чутливості, оніміння кінцівок. Загальнотоксична явища розвиваються швидко (через 5-30 хвилин після укусу) і бурхливо прогресують у вигляді сонливості, слабкості, відчуття неспокою, порушується координація рухів, з’являються запаморочення і головні болі, нудота, блювота, пітливість, почастішання серцебиття, падіння артеріального тиску, можлива непритомність , сильні болі в області попереку, кінцівках, суглобах ніг і рук, а також нервово - м’язові розлади. У хворих виражений страх смерті, особа напружене, гіпереміроване, склери "налиті" кров’ю, міміка бідна, вираз обличчя страдальницький.


Так як отрута поширюється від місця укусу, в основному, по лімфатичних шляхах, а відтік лімфи залежить від м’язових рухів, то в разі укусу в кінцівку необхідно забезпечити її нерухомість, для чого ногу прибинтувати до протилежної кінцівки, при укусі в руку - її підвішують в зігнутому положенні за допомогою пов’язки. Перевозити і переносити постраждалого потрібно в лежачому положенні. Застосування таких поширених способів першої допомоги, як накладення джгута вище місця укусу, проведення надрізів, спроби відсмоктати отруту, не тільки безцільні, але й шкідливі. Щоб зруйнувати і знешкодити отруту необхідно негайно припекти місце укусу голівкою сірника. Постраждалого укладають в тінь і дають багато пити (чай, кава, молоко, мінеральні води), при їх відсутності - воду. Потім, як можна швидше, доставляють потерпілого до медичного закладу. Лікарю сказати, що вас укусив павук.

Менш небезпечним, але дуже болючим є укус тарантула, який мешкає у всіх районах області. Тарантул - великий павук до5 см, сірого або темно - сірого кольору з зовнішньої сторони і чорно - бархатистого з внутрішньої, проживає в нірках, які він робить в землі. Укус тарантула викликає підвищення температури тіла, почервоніння, обширне запалення, набряклість і біль в місці укусу.

Отруйні павуки активно на людей не нападають, кусають, якщо на них необережно наступають або притискають до тіла. При своєчасній госпіталізації до медичного закладу, одужання після укусу отруйних павуком настає на 3 - 4 добу.

2017-06-29