Державна установа

«Херсонський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України»

Підступний ворог - пацюки!

    Знайти в наш час людину, яка хоча б раз у своєму повсякденному побуті не стикалась з мишами або пацюками вкрай важко. Адже навіть незважаючи на те, що за вікном 21 сторіччя з усіма атрибутами високих технологій, повністю знищити такого небезпечного ворога, як пацюк, людству не вдалось. Опис цього гризуна, розміщений в будь-якому біологічному словнику не дуже загрозливий, невеличка тварина (8-30см.), чистоплотна, кмітлива, з особливою материнською ніжністю ставиться до потомства.

    Проте в житті ця картина виглядає менш оптимістично. Саме ця невеличка «турботлива до власного потомства» тварина у 14 столітті, принісши на своїй шерсті вірус чуми, знищила третину всього населення тодішньої Європи. Впродовж століть, розселяючись по світу, пацюки встигли змінити свої звички та адаптуватися майже до всіх кліматичних поясів. Якщо раніше вважалось, що вони розмножуються тільки у теплі пори року, то поступово, окупувавши підвали, зграї пацюків почали виводити потомство круглий рік навіть на морозі. Зараз доведено, що ці тварини можуть жити і у закритих холодильних камерах, харчуючись мороженим м’ясом, а немале потомство (статевозріла самка народжує від 3-8 разів на рік, приносячи за раз від 4-8 дитинчат) народжують навіть при 17 градусах морозу.

    В наш час пацюки, які мешкають у містах, поселяються у підземних каналізаційних пристроях або звалищах, поблизу сміттєзбірників, помийних ям. Переважним чином вони живуть великими зграями в постійних місцях. Людей пацюки намагаються уникати, але в окремих випадках, коли їм загрожує небезпека, вони можуть на них нападати (особливо на хворих, немічних, дітей). Чимало шкоди завдають вони у сільському господарстві. Пацюки загризають пташенят курей, гусей, з’їдають яйця, нападають на кроликів, поросят. Псують вони і продукти, які зберігаються на складах.

    Проте, загроза здоров’ю, на яку наражають людей пацюки є значно страшнішою за численні побутові незручності.

    Окрім чуми, гризуни є переносниками більше 20 небезпечних вірусів, серед яких такі добре всі відомі хвороби як ящур, лептоспіроз, сипний тиф, скаженість, туберкульоз.

    На сьогодні єдиний спосіб вберегти себе та свою родину від загроз, які несуть з собою пацюки та миші - це вчасно проведені заходи по профілактичній дератизації (знищення пацюків та боротьба зі  шкідливими гризунами). В нашому районі подібні послуги надає відділення профілактичної дезінфекції Цюрупинського лабораторного відділу Держсанепідслужби України, де можна проконсультуватись з фахівцями, замовити отрутну приманку чи санобробку.

 

Цюрупинська райсанепідслужба

 

 Опубліковано в газеті "ВІСНИК ОЛЕШШЯ" від 24.04.2014 № 33-34

2014-05-08 дата останньої зміни 2014-05-08