Державна установа

«Херсонський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України»

Всесвітній день боротьби з туберкульозом

     Всесвітній день боротьби з захворюванням на туберкульоз щорічно відзначається 24 березня за Всесвітній день боротьби з туберкульозом  рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я з 1993 року. Саме 24 березня 1882 року німецький мікробіолог Роберт Кох повідомив про відкриття збудника туберкульозу, за що й був у 1905 році відзначений Нобелівською премією з фізіології та медицини.

 

          Туберкульоз – поширене й іноді смертельне хронічне інфекційне захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом. Найчастіше хвороба вражає легені, також може розвиватися патологічний процес в інших органах і тканинах. Лікування туберкульозу складне й вимагає прийому декількох видів антибіотиків протягом тривалого часу.

 

           За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), третя частина населення планети інфікована мікобактерією туберкульозу.  Щорічно на планеті виявляють 8-9 млн осіб, які вперше захворіли на цю підступну хворобу, а помирає від неї близько півтора мільйона людей.

 

          В Україні ця недуга забирає щорічно понад 4 000 осіб, кожного дня помирають 10 пацієнтів. В останні роки фіксується певне покращення ситуації та відмічається зниження рівня захворюваності на туберкульоз. В нашій області також відмічається зниження захворюваності на туберкульоз  і у 2018 році, у порівнянні із 2017, це зниження склало 11,5%.

 

         Вищезазначеному зниженню сприяє: по-перше, активне впровадження новітні методи ранньої діагностики туберкульозу, які дозволяють швидше виявити туберкульоз та швидше призначити відповідне лікування, по-друге, закупівля ліків проти туберкульозу повністю профінансована державою і пацієнти повністю забезпечені лікуванням за державні кошти,  по-третє, відбувається перехід до моделі амбулаторного лікування, при якому в центр уваги поставлені інтереси пацієнта. У багатьох країнах світу вже відмовились від практики тривалого перебування в стаціонарі пацієнтів за кількома причинами: це економічно не виправдано, несе ризик виникнення мультирезистентності, а пацієнти не зацікавлені перебувати довго на лікуванні через бажання якнайшвидше повернутися до роботи та нормального життя. Натомість амбулаторна модель знижує ризики перехресного інфікування. Пацієнти не випадають із соціального життя, продовжують роботу, не ізольовані від близьких. В Україні вже є відповідний досвід: 96% пацієнтів в проектах Мережі вилікували туберкульоз амбулаторно при супроводі соціального працівника.  При цьому одужання  в цілому по країні – 72%.

          Провідні фахівці з проблеми туберкульозу наголошують на необхідності подальшого активного пошуку можливостей для вчасної діагностики та ефективного лікування хворих,  для  втілення у життя мети припинити поширення туберкульозу до 2030 року.

2019-03-27