Державна установа

«Херсонський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України»

Зупинимо туберкульоз разом

Шановні жителі району! В області і районі проводиться місячник профілактики туберкульозу. Щороку 24 березня у світі відзначається День боротьби з туберкульозом.

Туберкульоз не ліквідований в жодній країні світу. 3 1995 року в Україні зареєстровано епідемію туберкульозу. Щороку на туберкульоз захворюють майже 40 тис. Українців, з них на «відкриту» форму туберкульозу близько 30%, помирає щорічно 10 тисяч населення. Щоденно у нас в країні виявляють 80 нових випадків, 30 хворих гине. Україна по рівню смертності від туберкульозу займає перше місце в Європі. В Цюрупинському районі у 2013 році зареєстровано 86 випадків туберкульозу, в порівнянні з 2012 роком - 93.

Туберкульоз - одне з найпоширеніших та найзагрозливіших захворювань людей, тварин, птахів. Туберкульоз веде себе агресивно, вражає всі вікові та соціальні групи населення у їх найпрацездатніший і репродуктивний вік, найбільш негативно діє на дітей та підлітків.

Джерело інфекції - хвора на «відкриту» форму туберкульозу людина, яка виділяє туберкульозні бактерії; 55 видів тварин, у тому числі сільськогосподарських; 25 видів птахів, а також заражені продукти тваринного та рослинного походження, ґрунт, органічні та неорганічні речовини, в яких живуть, розмножуються та зберігаються збудники туберкульозу.

Збудник туберкульозу - мікобактерія або паличка Коха. Всього 130 років відділяє нас від моменту відкриття істини німецьким вченим Робертом Кохом, коли він довів, що хвороба виникає при проникненні в організм здорової людини або тварини особливої бактерії - туберкульозної палички. Вони на диво життєздатні, стійкі до висихання, холоду. У річковій воді можуть жити до 5 місяців, у ґрунті - від трьох місяців до 1-2 років, у вуличному пилу - 10-15 днів, на одязі та предметах - протягом багатьох місяців. В умовах кімнатної температури мікобактерії туберкульозу життєздатні протягом 4-х місяців, при розсіяному світлі - до 1,5 міс, Бактерії тривалий час можуть виживати в молочних продуктах. Так, у маслі в умовах холодильника - до 30 діб, в молоці - 14-18 діб, сирі - 26 діб, у замороженому м’ясі -до 1 року. Соління і копчення практично не знешкоджують бактерії туберкульозу. Кип’ятіння знищує їх протягом декількох хвилин. Сухе гаряче повітря (100’С) вбиває збудника через 1 годину, літні сонячні промені знешкоджують бактерії через 30 хвилин, весняні і осінні - через 1 годину, зимові - через 2 години, ультрафіолетові промені - через 2-3 хвилини. Туберкульозні палички, що проникли в організм людини, не обов’язково спричиняють захворювання. Багато з них гине, а деякі зберігаються в організмі, вкрившись оболонкою, щоб при несприятливих умовах (погане харчування, переохолодження, важке супутнє захворювання, стрес, вагітність) активізуватись і викликати хворобу.

Туберкульоз може маскуватись під різні хвороби. Є ознаки (симптоми), які дозволяють запідозрити туберкульоз:

- кашель протягом трьох і більше тижнів,

- підвищення температури тіла, біль у грудній клітці,

- погіршення апетиту,

- зниження маси тіла,

- втома і слабкість,

- підвищена пітливість, особливо вночі,

- кровохаркання (наявність крові у мокротинні, що виділяється при кашлі).

Якщо у вас з’ явилися такі симптоми, негайно звертайтесь до лікаря. Щоб діагностувати туберкульоз, треба обов’язково дослідити триразово мокротиння на наявність мікобактерій та провести рентгенографію органів грудної клітки. Не затягуйте час і не займайтесь самолікуванням. Своєчасне виявлення захворювання має велике епідеміологічне значення тому, що після встановлення діагнозу хворому негайно призначають лікування, поширення інфекції зводиться до мінімуму, заразливість хворого знижується у десятки разів.

Пам’ятайте, що туберкульоз можна вилікувати. Хронічного перебігу хвороба набуває лише тоді, коли хворий приймає не всі, призначені лікарем протитуберкульозні препарати, робить тривалі перерви у лікуванні.

Як вберегтися від туберкульозу:

1. Правильно харчуватись, займатись фізкультурою, загартовуватись, дотримуватись особистої гігієни.

2. Категорично уникати шкідливих звичок(паління, вживання алкоголю).

3. Щорічно обстежуватись на туберкульоз (проба Манту, флюорографічне обстеження).

4. Проводити щеплення проти туберкульозу(БЦЖ новонародженим та у 7 років).

5. Негайно звертайтесь до лікаря при виявленні симптомів, схожих на туберкульоз.

Бережіть своє здоров’я
Цюрупинське районне
управління Головного
управління
Держсанепідслужби у
Херсонській області.

За матеріалами газети “Вісник Олешшя” №№ 27-28 (10991-92) від 3 квітня 2014 року

2014-04-17