Державна установа

«Херсонський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров'я України»

Йодний дефіцит-реальна загроза здоров’ю

   Достатньо серйозною проблемою для більшості країн світу залишається дефіцит йоду, що вкрай необхідний для нормальної життєдіяльності людини. В організмі дорослої людини міститься до 20мг йоду, при чому до 80% у щитоподібній залозі. Йод є важливим елементом тирсоїдних гормонів, що виробляються щитоподібною залозою, і відповідають за репродуктивну функцію людини, сприяють нормальному розвитку дитини у внутрішньоутробний період, забезпечують нормальний хід вагітності, інтелектуальний розвиток.

 

   Наш організм не синтезує йод і не здатний його запасати на довгий час, тому вкрай важливо щоденне надходження достатньої кількості йоду з раціоном харчування та питною водою. Добова потреба в йоді визначається віком,статтю та фізіологічним станом організму людини. Для забезпечення нормального функціонування організму достатньо 60-80 мкг йоду на добу. За різними джерелами наукової літератури близько 2 млрд. жителів планети, споживають йод в недостатній кількості, з них третина- діти. З ризиком йодного дефіциту щорічно народжується близько 38 млн. дітей. Йодну недостатність діагностують у 16% населення Європи.


   Не страждають від йододефіциту люди що проживають на морському та океанічному узбережжі, жителі островів, в добові раціоні входять морепродукти що містять йод. Навпаки, отримують недостатню кількість йоду жителі гірської місцевості, та місцевості, що знаходиться на великій відстані від морів та океанів. В Україні до регіонів з ризиком виникнення йододефіцитних станів відносятся області Західної України та  тих, що постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС.

        

   Внаслідок йоддефіциту, у людини розвиваються патології ендокринної, репродуктивної та нервової систем. Так, за даними ВООЗ, в світі захворювання на ендемічний зоб виявлено у 740млн осіб, розумову відсталість у 43 млн., кретинізм більш ніж 6 млн. Дефіцит йоду, визиває ураження імунної системи, зокрема запобігає очищенню організму від патогенних агентів, процесу знешкодження клітинами крові бактерій та вірусів, тим самим ускладнює перебіг інфекційних хвороб.

 

Такі  емоціональні розлади, як роздратованість, погіршення пам’яті, уважності або реакції, розумових здібностей людини, депресивні стани, млявість та сонливість - теж можуть  бути результатом недостатності потрапляння йоду до організму людини. Крім того у жінок внаслідок йододефіциту виникають гінекологічні проблеми у вигляді порушень менструального циклу та виникнення раннього клімаксу.

Про дефіцит йоду можуть свідчити зниження гемоглобіну та анемія, поява на обличчі  та навколо очей набряків, що не зменшуються при застосуванні діуретиків. Слід застерегти, що вживання великої кількості продуктів з вмістом йоду (йодованого масла, хліба, молока, солі) може бути небезпечним і визивати дисбаланс функцій організму. У групі ризику хворі на туберкульоз, гіпертонію, люди з захворюваннями нирок та шкіри.

       

   Україна входить до програми UNICEF, міжнародної ради ВООЗ з контролю за йодним дефіцитом. Підсумковим документом Генасамблеї ООН Україна зобов’язалась ліквідувати йододефіцитні захворювання. Більше 20 років в країні, задля попередження йододефіцитних захворювань проводиться йодування солі. Але проблема до кінця не вирішена.

 

    У другій половині липня поточного року Українським інститутом соціальних досліджень ім.Яременка та ДУ «Інститут ендокринології та обміну речовин ім.В.П. Комісаренка НАМН України» за підтримки ЮНІСЕФ заплановано проведення національного дослідження йодного статусу та використання йодованої солі в Україні.

 

    ДУ «Херсонський обласний центр контролю та профілактики хвороб» звертається с проханням до усіх мешканців Херсонської області сприяти проведенню опитувань та інших досліджень.

2021-07-08