Державна установа

«Херсонський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров'я України»

Обережно - отруйні павуки!

   У зв’язку зі сприятливими кліматичними умовами активізувалася міграція самок павуків – каракуртів.

   Каракурт ( чорна вдова ) – отруйний павук чорного кольору, розміром до 2 см., з червоними цяточками, або без них. Живе на поверхні ґрунту, в заростях трави, захаращених місцях. Причиною укусу павуком найчастіше буває придавлювання його, який випадково потрапив в одяг чи постіль, може заповзати в палатки, будівлі, необережно кинуті речі, взуття. Переважають укуси павуком  на городі, у сільській місцевості в польових умовах, коли самку придавлюють ногою, рукою, чи з оберемком трави притуляють до тіла.

 

   У потерпілого від укусу павуком - каракуртом з’являється пекучий біль. Хворий відчуває втрату чутливості, оніміння кінцівок. Загальнотоксичні явища розвиваються швидко ( через 5- 30 хвилин після укусу) і бурхливо прогресують у вигляді млявості, слабкості, почуття занепокоєння, порушення координації рухів, з’являється запаморочення та головний біль, нудота, блювання, пітливість, порушення ритму серця, зниження артеріального тиску, знепритомлення, сильні болі в попереку, кінцівках, суглобах ніг та рук, також нервово - м’язові розлади. У хворих з’являється страх смерті, обличчя напружене, почервоніле, склери "налиті" кров’ю, вираз обличчя страждальний.

 

   По тому, як отрута розповсюджується від місця укусу по лімфатичним протокам, а відтік лімфи залежить від м’язових рухів, то у випадку укусу в кінцівку, потрібно забезпечити її нерухомість, для цього ногу прибинтовують до протилежної кінцівки, при укусі за руку – її підвішують у зігнутому положенні за допомогою пов’язки. Перевозити та переносити хворого потрібно у лежачому положенні. Застосування таких методів першої допомоги, як накладання джгута вище місця укусу, проведення надрізів, спроб відсотати отруту, не тільки безцільні, а навіть шкідливі. Щоб зруйнувати та знешкодити отруту необхідно припалити місце укусу головкою сірника. Потерпілого кладуть в тінь і дають велику кількість рідини (чай, кава, молоко, мінеральні води) за їх відсутності питну воду. Потім як можна швидше доставити хворого до медичного закладу. Лікаря попередити про укус павуком.

 

   Менш небезпечним, але дуже болючим є укус тарантула. Цей павук розповсюджений в усіх районах області. Тарантул – отруйний павук великих розмірів ( до 5 см.), сірого, або темно - сірого  кольору із зовнішньої сторони, та чорно – бархатистого з внутрішньої. Живе павук в нірках, які він створює в землі. Укус тарантула викликає підвищення температури тіла, почервоніння, місцеве запалення шкіри, набряк та біль у місці укусу.

   Отруйні павуки активно на людей не нападають, а кусають захищаючись, якщо на них наступити, або притиснути до тіла.

   При своєчасній госпіталізації хворого у медичний заклад, одужання, як правило, настає через 3-4 доби.

2021-06-25