Державна установа

«Херсонський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров'я України»

ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ В ЛІСІ

  Влітку і до кінця осені походи в ліс популярні як ніколи. Та тільки чи знаєте ви, як поводити себе у лісі, щоб не завдати шкоди природі і не заблукати? Ці правила поведінки в лісі корисно знати всім.

 

 Відпочивайте лише у спеціально відведених рекреаційних зонах або поблизу водойм.

Не підпалюйте суху траву на полях та галявинах у лісі, на землях, що межують з лісами.

Не кидайте непогашені сірники або недопалки.

Не користуйтеся в лісі різними піротехнічними виробами: петардами, бенгальськими вогнями, феєрверками, «китайськими» ліхтариками та ін.

Не заїжджайте безпосередньо в ліс механічними транспортними засобами, іскри від них можуть викликати пожежу.

Не залишайте на сонці пляшки, залишки скла та сміття, що легко загоряються і можуть спричинити пожежу.

Не стріляйте з вогнепальної зброї у пожежонебезпечний період.

 

Не влаштовуйте поблизу лісу  вогняні шоу.

Утримуйтесь від розведення вогнища у лісі. Якщо це вкрай необхідно:

–  розпалюйте багаття, за можливості, на місці попереднього;

–  місце розпалювання вогню очищайте від сухої трави, листя,  гілля та іншого лісового сміття, обкладіть це місце камінням або обсипте землею (піском);

–  не залишайте вогнище без нагляду;

– коли залишаєте місце відпочинку, обов’язково залийте вогнище водою або засипте піском, переконайтесь, що вогонь повністю погашено.

Пам’ятайте – багаття загасити легше, ніж ліс!

 

Не смітіть у лісі!  Після відпочинку використані пластикові пакети та пляшки, консервні банки, папір, а також скляний посуд заберіть із собою і викиньте на смітник. Знайте, що папір розкладається 1-2 роки, поліетилен – 10 років, пластик – 40 років, консервна банка – 80 років, скло – більше 1000 років.

Не розбивайте скляні пляшки! Ви самі, інші люди, лісові тварини можуть ними поранитись.

Не везіть в ліс сміття. Навпаки, на своєму прикладі покажіть, що захистити природу не так вже складно, якщо дотримуватися елементарних правил.

Хай на місці вашого відпочинку буде чисто. Не забувайте: ви сюди ще повернетеся.

 

Не ламайте гілки дерев та кущів. Це заважає рослині жити.

Не вирізайте на деревах надписи, на кшталт «Тут був я». Це може призвести до всихання дерева, заселення його паразитами.

Не збирайте березовий сік. Це шкодить дереву.

Не зривайте лісових квітів, особливо рідкісних первоцвітів – це порушення закону. Зірвані рослини швидко загинуть і не дадуть насіння. Не буде насіння – не буде і квітучих рослин

Не виривайте рослини з корінням.

Не ловіть метеликів. Вони прикрашають природу і опилюють рослини. Пам’ятайте: метелика згубити легко: досить потримати його в руці –  і з його крилець опадуть луски, він не зможе більше літати.

Їстівні гриби зрізуйте обережно, щоб не пошкодити грибницю, не руйнуйте мохового килима.

Не знищуйте неїстівних грибів! Для лісових мешканців – це ліки і джерела харчування.

 

Не рубайте ялинку в лісі! Її можна придбати у лісівників, які виростили спеціальні плантації до новорічних свят, без шкоди для лісу.

Не руйнуйте мурашників.

Не чіпайте плазунів, які здаються вам небезпечними, бридкими або непотрібними. Вони – невід’ємна , важлива частина лісового середовища. Не чіпайте змій. Вони можуть становити загрозу для вашого життя. Краще обійдіть їх стороною.

Не ловіть диких тварин і не забирайте їх додому. В неволі тварини жити не зможуть і обов’язково загинуть.

Не руйнуйте пташиних гнізд.

Не беріть у руки пташині яйця, пташенят, звірят: людський запах відлякує дорослих диких тварин, позбавляє малят батьківської опіки, вони стають легкою здобиччю для хижаків.

Навесні не можна полювати на перелітних птахів – це заборонено законом.

Не зачіпайте гнізд, нірок, не порушуйте їхнє маскування. Немічне маленьке звірятко або пташку залиште там, де ви їх побачили. Про них краще подбають їхні батьки, ніж це можете зробити Ви.

Не вмикайте радіоприймачів, магнітофонів, не кричіть. Крик і гучна музика лякають лісових мешканців, і вони можуть покинути свої житла. Дайте відпочити собі і іншим від шуму. Крім того, не забувайте, що звірі і птахи мають значно чутливіші вуха і дуже страждають від гучних звуків.

Будь-які дії, які шкодять природі, порушують екологічну рівновагу, що склалася в процесі її розвитку. Пошкодження найменшої ланки біоценозу руйнує гармонію, яка існувала тисячоліттями.

 

Корисні поради :

Не чіпайте змій.  І тоді вони вас теж не чіпатимуть. Змії, як правило, не нападають першими.

Дивіться під ноги і уникайте місць, де змії люблять грітися –  старі вирубки, зруйновані хати і колодязі, уступи на скелях. У випадку зміїного укусу терміново видавіть з ранки краплі крові з отрутою та висмоктуйте впродовж півгодини, весь час спльовуючи. Цього не можна робити за наявності ранок на губах та у роті. Потім необхідно накласти щільну пов’язку вище місця укусу та негайно дістатися до лікарні.

 

В лісі багато кліщів, які можуть причепитися до тіла. Щоб уберегтися від їх укусів – одягайте світлий одяг (на ньому краще видно кліщів) з довгими рукавами і капюшоном, штани заправляйте в шкарпетки. Час від часу оглядайте свій одяг. Якщо вас укусив кліщ, не треба пробувати виколупати його, а якнайшвидше дістатися до лікарні.

 

Якщо ви опинилися біля поламаних дерев – не затримуйтесь. Вони спираються одне на одне і можуть впасти, особливо під час вітру.

 

Не ховайтеся під високими деревами та не залишайтеся на галявині під час зливи з блискавкою, бо блискавка може вдарити у найвище місце.

 

Якщо ви зустрінете дикого хижака –  не панікуйте, не тікайте, але й не проявляйте надмірної цікавості, а спокійно, не змінюючи швидкості,  обходьте його стороною. Не чіпайте дитинчат диких звірів чи птахів, їхні батьки можуть через це напасти на Вас.

 

 Пам’ятайте: збирати можна тільки ті гриби та ягоди, які ви добре знаєте. Щоб уникнути отруєння ними, ніколи не куштуйте сирих грибів; ніколи не збирайте гриби та ягоди  поблизу транспортних магістралей, навіть їстівні гриби в тих місцях – отруйні.

 

2021-08-24