Державна установа

«Херсонський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України»

Профілактика серцево-судинних захворювань влітку

   Серцево-судинна система людини – одна із найскладніших і найцікавіших в організмі. Об’єм крові в судинах становить майже п’ять літрів, загальна довжина всіх кровоносних судин в організмі в три рази перевищує довжину земного екватора. Що є твоє серце? Незамінний насос, розміром із власний кулак та вагою приблизно 300 грамів,  воно перекачує близько  п’яти літрів крові за п’ять хвилин.

 

  Хвороби системи кровообігу  є найбільш частою причиною смерті  у світі. Відомо, що за історію існування людства серцеві захворювання забрали життів більше, ніж усі війни на Землі разом узяті.

 

   В Україні серцево-судинні захворювання  протягом тривалого часу займають перше рейтингове місце у структурі поширеності захворюваності та причин смертності населення. Згідно Державної служби статистики України, за абсолютною кількістю смертей, у 2018 році, як і у попередні, лідирують хвороби системи кровообігу – 66,7%, значно випереджаючи наступні за рангом новоутворення – 13,4% та зовнішні причини смерті – 5,2%. Серед З92 060 чоловік, які померли від ССЗ в 2018 році, 9 857 осіб були   мешканцями  Херсонської області.

 

   Багаторічними дослідженнями встановлені фактори ризику, які сприяють виникненню і  розвитку хвороб системи кровообігу: артеріальна гіпертонія, підвищення рівня загального холестерину та ліпопротеїдів низької щільності, нездорове харчування, недотримання водного балансу, зайва вага тіла, низька фізична активність, тютюнокуріння, зловживання алкоголем, вік старше 50 років, стреси тощо.

 

   Особливо небезпечні для серця температурні  «гойдалки» –  різкі перепади температури, коли немає плавного адаптаційного періоду для налаштування серцево-судинної системи на роботу в нових кліматичних умовах. 

 

    Як же знизити навантаження на своє серце влітку? Відомо, що іноді прості речі можуть зберегти життя. Зверніть увагу на 7 таких речей:

   1. В першу чергу, необхідне відновлення водного балансу. Згідно досліджень американських вчених, у людей, які випивають від п’яти склянок чистої води в день, на 45% нижчий шанс розвитку  серцево-судинних захворювань порівняно з тими, хто нехтує водою. Пийте домашні компоти, зелений чай. Алкоголь в спеку необхідно виключити зовсім.

 

   2. Перегляньте свій раціон харчування. Бажано виключити з нього важкі страви та тугоплавкі жири. Основний принцип – легка їжа невеликими порціями, переважно за рахунок сезонних овочів, фруктів, ягід (до речі, малина розріджує кров). Вживайте якісні кисломолочні продукти. Віддавайте перевагу стравам із риби перед стравами з м’яса, заправляйте салати корисними рослинними  оліями (оливкова, льняна) замість майонезу,  додавайте більше свіжої  зелені.

 

   3. В спеку до мінімуму знизьте фізичну активність. Особливо це стосується любителів дач та городів. Не можна  довго працювати «в наклонку»:  рвати траву, полоти грядки, дуже зігнувшись та опустивши голову. Така поза порушує відтік крові від голови та може спричинити різке підвищення артеріального тиску та призвести до втрати свідомості і інсульту. З тих же причин небезпечні  роботи в жарких приміщеннях із закинутою  назад головою (наприклад, побілка стелі, вішання гардин тощо). Працювати літом краще  зранку   до 11 години та після 16 години дня.

 

   4. Уникайте перебування на відкритому просторі під сонцем з 11 до 16 години. Перед виходом з дому вдягайте одяг з легких натуральних тканин, не  забувайте сонцезахисні окуляри, головний убір, беріть з собою  питну воду. Якщо є проблеми з серцем, тримайте  в аптечці і в кармані, ліки, які призначені  вашим лікарем. Не забувайте, що медичні препарати повинні бути в місцях, не досяжних  для дітей.

 

  5. Не шукайте порятунку від спеки у дуже холодній воді. Задля уникнення  спазму судин перед зануренням   охолоньте  в тіні, хай організм налаштується  на купання. Те ж стосується і виходу на спеку із охолодженої кімнати або робочого кабінету. Рекомендована температура для роботи кондиціонера в закритих приміщеннях – плюс 23-25 градусів. Різниця  температур  внутрішнього та зовнішнього  середовища перебування людини повинна бути в межах 8-10 градусів.

 

   6. Якщо ви досі палите – саме час кинути  цю шкідливу звичку. Негативний вплив тютюнокуріння для серцево-судинної системи  не підлягає сумніву.

 

  7.  Найдіть для себе «таблетку від стресу» – заняття, що заспокоює та втішає. Не старайтесь переробити усі справи, що накопичились за тиждень. Є достовірний факт, що найбільша кількість інфарктів трапляється в понеділок, між 7 та  10  годинами ранку.

 

 

   І на останок. Серце  починає битися через чотири тижні після зачаття і не зупиняється до самої смерті. Платон вважав, що  мислення зароджується в мозку, а пристрасті – в серці. Нехай же все життя наше серце  буде  здоровим  і б’ється  для  любові !  А ми йому в цьому допоможемо, чи не так?..

2020-06-24