Державна установа

«Херсонський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України»

Водно-нітратна метгемоглобінемія та її профілактика

      Життя та здоров’я людини тісно пов’язане з навколишнім середовищем (біосферою), де одним із найважливіших компонентів є вода.

 

         За даними Всесвітньої організації охорони  здоров’я 25% населення планети постійно перебуває під загрозою хвороб, пов’язаних із споживанням недоброякісної питної води.

 

         Однією з таких загроз є вживання води з надмірним вмістом нітратів(понад 50 мг/дм3), яке небезпечне для здоров’я людини, а особливо дітей віком до 3-х років.

 

         Ризик розвитку  водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей молодшого віку, а особливо у немовлят, пов’язаний насамперед із недосконалістю ферментних систем  організму та біохімічних процесів, які відбуваються у ньому, що може призвести до важних  наслідків і навіть летальних випадків.

 

         Водно-нітратна метгемоглобінемія спричинена токсичною дією нітратів, яка полягає у кисневому голодуванні тканин (гіпоксії), що розвивається внаслідок порушення транспортування кисню кров’ю, а також у пригніченні активності ферментних систем, що беруть участь у процесах тканинного дихання. Нітратна інтоксикація пов’язана з утворенням високого рівня метгемоглобіну в крові та розвитком ціанозу.

 

         У немовлят за відсутності метгемоглобінредуктази відбувається  накопичення метгемоглобіну в крові, і коли його кількість досягає 10%, з’являються клінічні ознаки метгемоглобінемії: акроціаноз - посиніння кінцівок та ділянок навколо роту (тому цю хворобу ще називають «блакитний синдром немовлят»), а також може бути тахікардія, блювота, пронос, збільшення слиноутворення.

 

         За тяжких форм хвороби, при вмісті метгемоглобіну в крові до 30%, розвиваються судоми і наступає смерть, що  останнім часом  реєструється все частіше - у 7-8% випадків.

 

         Згідно зі статичними даними метгемоглобінемія найчастіше спостерігається у людей і дітей, які мешкають у сільській місцевості, де поширене вживання  води із децентралізованих джерел водопостачання, а саме – з громадських та індивідуальних колодязів і криниць, розташованих на територіях приватних садиб, в яких концентрація нітратів часто перевищує гранично допустиму норму (не більше 50 мг/дм3).

 

         З метою запобігання негативного впливу нітратів та профілактики виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії необхідно пам’ятати наступне:

 

         - за можливістю якнайдовше годувати немовлят першого року життя грудним молоком, бо вміст нітратів у ньому низький навіть якщо  мати вживає питну воду з підвищеною концентрацією цих сполук;

         - для приготування їжі та питних цілей дітям до 3-х років та вагітним жінкам використовувати чисту від нітратів питну воду, бажано фасовану, бутильовану  столову воду;

         - категорично заборонено використовувати воду з колодязів, криниць та каптажів, у яких вміст нітратів перевищує нормативні показники;

         - дотримуватися гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів: розміщення на відстані не ближче50 мвід джерел забруднення, ізолювання стін, облаштування глиняного замку, огородження, навісу, кришки, загального відра;

         - щорічно, бажано у весняно-літній період, проводити лабораторні дослідження якості питної води з колодязів і криниць за санітарно-хімічними показниками, у тому числі – на вміст нітратів, концентрація яких у питній воді не повинна перевищувати 50 мг/дм3.

 

         Майте на увазі, що забруднена нітратами вода навіть у смертельних дозах – чиста, прозора, без запаху і видимих домішок, звичайна за смаком.

 

         Кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а навпаки – збільшує її токсичність.

 

         Забруднену нітратами воду можна використовувати тільки для технічних потреб: прання білизни, прибирання в приміщеннях, миття посуду, тощо.

 

         При перших же ознаках отруєння не займайтеся самолікуванням, а негайно звертайтеся  за медичною допомогою, особливо це стосується дітей віком до 3-х років і вагітних жінок.

 

         На підставі вищевикладеного та з метою запобігання виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії, звертаємося до жителів Херсонщини,  а особливо до тих, у кого є діти до 3-х років та які користуються питною водою із децентралізованих джерел водопостачання, з наступною пропозицією: Ви можете перевірити  якість питної води  з колодязів і криниць, звернувшись  до Державної установи «Херсонський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України», розташований за адресою: м.Херсон, вул.проф.Уварова, 3 або до  її міських та міжрайонних структурних підрозділів, де будуть  проведені лабораторні дослідження і надані необхідні рекомендації.

2019-09-06